Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności w celu realizacji usług. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Apteczka w podróży
2024-04-09 09:41:00Rat.med. Anna Paluch
instruktor
Apteczka w podróży
Świadomość społeczeństwa na temat konieczności posiadania środków do udzielania I pomocy oraz umiejętności ich zastosowania jest coraz większa. Dzięki temu coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju apteczki turystyczne lub podróżne, czy samochodowe. Pytanie , czy każdy produkt dostępny na rynku zapewni Twoim najbliższym bezpieczeństwo?
W celu skompletowania apteczki, która będzie pomocna w nieszczęśliwych zdarzeniach musisz sobie postawić pytania:
- Jakie zagrożenia mogą czyhać na Ciebie lub Twoich towarzyszy?
Z pewnością możemy powiedzieć, że ryzyko zatrzymania krążenia, czy wystąpienia poważnego krwotoku to zagrożenia, które występują wszędzie i mogą spotkać każdego, ale już narażenie na kontakt z np. kleszczem jest ograniczone do przebywania na terenach trawiastych i zalesionych. Przebywając w hotelu w Chorwacji prawdopodobieństwo złapania tego insekta jest bardzo małe.
Jeśli natomiast wybierasz się explorować np. jaskinie to musisz pomyśleć o ryzyku wystąpienia hipotermii. Znaczenie ma również środek transportu, z którego będziesz korzystać. Inaczej bowiem będzie wyposażona apteczka samochodowa, inaczej motocyklowa, a inaczej ta umieszczona na jachcie.
Powinieneś zatem usiąść i jeśli jedziesz w towarzystwie, to wspólnie, jeśli sam to tez najlepiej z kimś 😊przemyśleć jakie prawdopodobne zagrożenia na Was/Ciebie czyhają.
Gdybyś chciał skorzystać z podpowiedzi profesjonalistów to zachęcam do kontaktu. Napisz prośbę o analizę zagrożeń i propozycje wyposażenia apteczki na adres mailowy: ania.medres@gmail.com
- Jaki jest czas trwania podróży?
Myślę, że jest to logiczne. Wyjazd na 3 dni na majówkę nad np. jezioro będzie wymagał zupełnie innej apteczki niż 2 tygodniowa podróż szlakami górskimi.
przy dłuższych wyprawach szczególnie w tzw. Tereny trudne musisz się lepiej przygotować. Tam od Twojej apteczki dosłownie będzie zależało Twoje życie.
- Jaka będzie dostępność do profesjonalnej pomocy medycznej?
Mogłabym przepisać ostatnie zdanie z punktu 2. No właśnie. W standardowych apteczkach nie zaleca się przechowywania środków chemicznych, w tym leków, czy środków do odkażania, ale czy takie zalecenie miałoby sens na apteczce jachtowej?
Czy dotarcie służb medycznych najwcześniej po kilku godzinach, a nawet kilku dniach nie niej dobrym uzasadnieniem, by taka apteczkę wyposażyć w profesjonalne środki ? Oczywiście ich użycie wymaga umiejętności i wiedzy toteż zachęcam do odbycia szkoleń/kursów z I pomocy oraz szkoleń specjalistycznych.
- Czy apteczka będzie stacjonarna, czy będziesz ją nosił?
Ludzie są z natury leniwi 😊 Nikt z nas nie chce nosić niepotrzebnego balastu więc i w przypadku apteczki ma to znaczenie.
Jeśli apteczka będzie wożona w lub na pojeździe to może być większa, cięższa, gdyż nam to nie przeszkadza, ale gdy mam ją nieść to jej waga, gabaryty oraz sposób noszenia ma ogromne znaczenie.
W naszym sklepie znajdziesz różne apteczki, zarówno te przeznaczone do pojazdów: samochodowa, motocyklowa jaki dedykowane wycieczkom turystycznym.
Mam nadzieję, że ten krótki artykuł wskaże Ci właściwy sposób kompletowania apteczki turystycznej .
Jeszcze raz zapraszam do kontaktu w celu uzyskania porady ania.medres@gmail.com.
Szerokiej drogi!