Resuscytacja dorosłych wg. wytycznych ERC

 

Resuscytacja osoby dorosłej jest rzeczą prostą, ale pod jednym warunkiem:

- znamy algorytm postępowania i ćwiczyliśmy go wcześniej na fantomie!

 

       Osobom nie związanym z ratownictwem medycznym dużego stresu dostarcza zwykła utrata przytomności, która może być wynikiem: choroby, wypadku, upojenia alkoholowego lub nagłego zatrzymania krążenia.

     Zazwyczaj obawiamy się tego najgorszego scenariusza, którego wynikiem będzie śmierć, często naszej bliskiej osoby.

 

       W tym artykule przybliżymy algorytm postępowania w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia (NZK) wg. wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC).

 

     Podstawową rzeczą od której powinniśmy zacząć ratowanie leżącej osoby jest ocena i sprawdzenie własnego bezpieczeństwa - należy pamiętać, że utrata przytomności może być wynikiem zatrucia jakimś gazem, porażenia prądem lub urazu, a czynnik szkodliwy nie został usunięty i zagraża również chcącemu udzielić pomocy.

 

Dobry ratownik - to żywy ratownik!

 

Jeśli jest dla nas bezpiecznie, zbliżmy się do poszkodowanego i oceńmy jego stan przytomności.


Gdy poszkodowany jest nieprzytomny postępujmy zgodnie z poniższym algorytmem:

 

 

Na poniższym filmiku obejrzysz cały algorytm postępowania:

 

 

Pamiętaj aby:

  1. Dla udrożnienia dróg oddechowych prawidłowo odchylić głowę do tyłu (nigdy nie martw się o uszkodzenie kręgosłupa, jeśli poszkodowany nie daje oznak życia lub nie oddycha prawidłowo w zastanej pozycji).
  2. Ułożyć wyprostowane w łokciach ręce na środku klatki piersiowej ( czyli między piersiami, na linii łączącej pachy).
  3. Uciskać na głębokość 5cm do 6cm, w tempie 100 do 120 razy na minutę (wystarczy równo i szybko liczyć w myślach, uciskaj do lekkiego oporu, ale nie wbijaj się w ten opór).
  4. Wdmuchując powietrze obserwuj czy unosi się klatka piersiowa, wykonuj swobodne wdechy, nie pompuj na siłę (pamiętaj, że jeśli nie jest to twoja bliska osoba i nie posiadasz przy sobie maski do sztucznego oddychania, nie musisz wykonywać sztucznych oddechów, wystarczy, że będziesz sprawnie uciskać klatkę piersiową).
  5. Bardzo częstym, ale niekoniecznym powikłaniem ucisków klatki piersiowej jest złamanie mostka, które nie szkodzi ratowanej osobie (jeśli bojąc się złamać mostek nie podejmiesz się ucisków klatki piersiowej - poszkodowany najprawdopodobniej umrze, jeśli jednak złamiesz mostek a poszkodowany przeżyje - mostek po pewnym czasie się zrośnie).
  6. Resuscytację kontynuuj do momentu:
  • powrotu spontanicznego oddechu u poszkodowanego,
  • przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, który przejmuje akcję,
  • utraty sił (zawsze możesz wskazać kolejną osobę, która zrobi to po tobie),
  • pojawienia się sytuacji niebezpiecznej, uniemożliwiającej kontynuację resuscytacji (jeśli to możliwe zlikwiduj niebezpieczeństwo i kontynuuj resuscytację).
Kategorie

Kim jesteśmy?

Naszą pasją jest nauczanie jak ratować. Aby dobrze ratować i dobrze leczyć trzeba mieć do tego dobry sprzęt i dużą wiedzę - my to ułatwiamy.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami