Artykuł z cyklu : Pierwsza pomoc jest prosta.

 

Krwotok z nosa spowodowany urazem

 

Krwotok z nosa spowodowany urazem ( pięść, piłka, głowa kolegi albo drzwi) bez utraty przytomności oraz innych obrażeń nie stanowi ryzyka utraty życia. Tego typu wypadki zdarzają się dość często , szczególnie u dzieci.

 Co wtedy zrobić?

 

1.Odpowiednia pozycja pacjenta:

Posadź poszkodowanego i poinstruuj go , by lekko się pochylił do przodu, ale lekko, a NIE głowa do kolan ponieważ przy tak niskim ułożeniu głowy gwałtowny napływ krwi do głowy i wzrost ciśnienia NASILI KRWOTOK

 

2. NIE POŁYKAJ KRWI

Krew działa wymiotnie więc poinstruuj poszkodowanego , by wypluwał krew

 

3. delikatne wydmuchanie nosa
DELIKATNE!!!

 

4. uciśnięcie skrzydełek nosa przez 10 - 15 min.

Niech pacjent przez chusteczkę lub inny materiał porządnie uciśnie skrzydełka nosa. Zwróć uwagę na czas tamowania krwotoku : 10 – 15 min!!!, a nie kilkanaście sekund.

Krew potrzebuje czasu, by skrzepnąć.

NIE wkładaj niczego do nosa!

 

5. przez ten czas wykonuj zimne okłady na samą okolicę urazu oraz na kark.

Zimne okłady obkurczają naczynia krwionośne zmniejszając krwawienie, działają przeciw obrzękowo oraz przeciw bólowo, a te wykonane na karku poprzez porażenie baroreceptorów – obniżają ciśnienie krwi, przez co też zmniejszają krwawienie.

 

6. kontrola krwawienia po 10 – 15 min

Sprawdź , czy krwotok ustał lub się zmniejsza. Jeśli nie, to powtórz tamowanie przez kolejne 10 – 15 min.

 

7. Jeśli krwotok nie ustał/nie zmniejszył się do pół godziny – zadzwoń pod nr. 999 i zastosuj się do decyzji dyspozytora ratownictwa medycznego.

Jeśli odmówi wysłania karetki ( a ma do tego prawo, gdyż powyższe zdarzenie NIE JEST stanem zagrożenia życia) poinformuje Cię, gdzie masz zawieźć pacjenta (gdzie jest dyżur laryngologiczny).

 

 

I JUŻ!!!

Pierwsza pomoc jest prosta!!!