Scenariusz jest właściwie zawsze taki sam: przejeżdżasz ręką po skórze lub drapiesz się po głowie i nagle wyczuwasz pod palcami małą narośl. Okazuje się, że w Twojej skórze tkwi insekt - KLESZCZ.

Wówczas pojawia się myśl: ,,... i co teraz? A co jak zachoruję na boleriozę?

Pojawia się panika i najchętniej postawiłbyś na nogi służby ratunkowe, szpital i laboratoria.

SPOKOJNIE!

Poniższy artykuł wyjaśni Ci co zrobić, kiedy Ty lub ktoś z Twoich bliskich zostanie ukąszony przez tego małego pajęczaka. 

 

Faktem jest ,że kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych dla człowieka chorób. Między innymi:

 • bolerioza
 • odkleszczowe zapalenie mózgu
 • gorączki riketsjowe
 • babeszjoza ( ,,malaria północy") - niebezpieczna dla zwierząt
 • i inne

  Ale to nie jest tak, że masz kleszcza i od razu jesteś zarażony, żądasz badań (kleszcza :P ) i zestawu antybiotyków.

Ryzyko zarażenia się ,,czymś" od kleszcza wynosi <1%.

Z badań wynika, że trzeba mieć wyjątkowego pecha, żeby zachorować na odkleszczową chorobę. Specjaliści są również przeciwni wysyłaniu kleszczy na badania ponieważ badania te z reguły wykazują, że dany kleszcz jest nosicielem nawet 16 różnych chorób. Po takiej informacji pacjent jest w depresji, a lekarz zadaje sobie pytanie: ,,na którą z tych chorób mam leczyć pacjenta?".

  Jak już wspomniałam , ryzyko zarażenia się od kleszcza jest niewielkie. Oczywiście można coś zrobić,by wspomóc ,,szczęście". Najlepiej nie dopuścić , by insekt się do Ciebie przyczepił, czyli jak zawsze ważna jest PROFILAKTYKA! I tu ''używanie"maja producenci różnych wynalazków na insekty. Uważaj, żeby nie dać się oszukać. Do tej pory udowodniono, że człowiek staje się ,,niewidzialny" dla kleszcza po zastosowaniu jednej z poniższych substancji chemicznych:

 • DEET lub
 • permetryny (ta wręcz zabija kleszcze ,ale stosuje się ją tylko na ubranie. Nie wolno opryskiwać skóry).

    Natomiast naukowcy są sceptyczni co do ultradźwięków.

W przeprowadzanych badaniach nie zaobserwowano , by kleszcz pod wpływem ultradźwięków ginął, albo chociaż uciekał. Piszę o tym, ponieważ ostatnio pojawiło się wiele reklam ,,cudownych" urządzeń ultradźwiękowych odstraszających kleszcze od dzieci czy zwierząt. Z reguły nie są to tanie urządzenia więc nie dość , że będziesz poszkodowany finansowo to jeszcze nie zmniejszyłeś ryzyka infekcji. Można o tym przeczytać m.in. w artykule: Czy ultradźwięki odstraszają kleszcze? Nie daj się nabrać! 

 

    Oprócz stosowania preparatów odstraszających lub zabijających kleszcze ważny jest też odpowiedni ubiór. Wykonując prace w ,,chaszczach,, lub wybierając się do lasu ( trawa, zarośla do ok. 1 m są naturalnym środowiskiem omawianego stawonoga) załóż spodnie i bluzę z długim rękawem. Znacznie utrudni to szybkie dostanie się kleszcza do skóry. Po przyjściu do domu rozbierz się, sprawdź skórę ( również głowę), a ubranie dobrze wytrzep ( niektóre postacie rozwojowe kleszcza są prawie niewidoczne).

  Jeśli prewencja zawiodła, to ważne jest szybkie i skuteczne usunięcie kleszcza. Ryzyko zarażenia się odkleszczową chorobą jest wprost proporcjonalne do czasu bytowania insekta w skórze.

Jednak i tu nie działaj pochopnie. Pół minuty Cię nie zabije, a ważne jest , by się najpierw do zabiegu przygotować.

    Na rynku dostępne są różne przyrządy do usuwania kleszczy. Jednym z nich, które sama sprawdziłam i szczerze polecam jest kleszczołapka Tick Twister lub w wersji Clipbox. Pozwala w prosty i bezbolesny sposób usunąć kleszcza w całości. Po zabiegu wystarczy odkazić miejsce ukąszenia i przez najbliższy miesiąc obserwować skórę w miejscu, gdzie był wbity kleszcz. 

   Pamiętaj, że niewielkie zaczerwienienie i mały obrzęk w miejscu , skąd usunąłeś kleszcza, to normalna rzecz. Tak jak po ukąszeniu przez np. komara, pojawił się stan zapalny ( w tym również świąd). Ważne jest, by obrzęk się nie powiększał. Jeśli niepokoi Cię to, co dzieje się na Twojej skórze  - idź do lekarza rodzinnego (czasem lekarz decyduje się na rozpoczęcie leczenia, ale musza być ku temu wskazania. Leczenie odkleszczowych chorób jest wyniszczające dla człowieka). Bardzo ciekawy wywiad na ten temat znajduje się w MP pt.Czy powinno się stosować profilaktykę po ukąszeniu kleszcza

 

  Z pewnością jeśli zaobserwujesz taką zmianę

 

 

 

 

 

 

 

 

MUSISZ udać się do lekarza.

 

Czego z kleszczem NIE WOLNO robić:

 

 • niczym go nie smaruj ( kleszcz się wtedy dusi i ,,wymiotuje", a jego aparat gębowy jest w Twojej skórze)
 • nie usuwaj kleszcza poprzez wyciskanie, ani skóry wokół kleszcza, ani samego kleszcza - nie działa, za to znacznie zwiększa ryzyko infekcji
 • nie wykręcaj kleszcza
 • nie wyrywaj kleszcza łapiąc za jego odwłok - najprawdopodobniej jego odwłok oderwiesz od główki, która zostanie w skórze.

  Jeśli tak już się stało - nie wydłubuj główki. Twój organizm w ciągu najbliższych dni pozbędzie się ciała obcego  w podobny sposób jak drzazgi, czyli wyziarninuje. Pozostawienie główki kleszcza w skórze nie zwiększa ryzyka zarażenia się czymś od insekta. Dużo gorsze jest nieumiejętne wydłubywanie jej ze skóry.

 

  Mam nadzieję, że powyższy artykuł trochę Cię uspokoił. A jeśli nadal boisz się, że zachorujesz na boleriozę , możesz zrobić sobie prosty test z krwi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kleszczach  i chorobach przez nie przenoszonych to polecam stronę prowadzoną przez dr n. med. Martę Supergan-Marwicz Za-kleszcz-ona Polska.

 

Materiał napisany w oparciu o artykuły z Medycyny Praktycznej:

 

Kategorie

Kim jesteśmy?

Naszą pasją jest nauczanie jak ratować. Aby dobrze ratować i dobrze leczyć trzeba mieć do tego dobry sprzęt i dużą wiedzę - my to ułatwiamy.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami